Member Log In

Student Showcase Shows

ImprovBoston Comedy School students spend 8-weeks learning new skills in our Improv, Sketch and Stand-up classes. At the end of the session, each class has the opportunity to show off their talent. Come support the newest members of the ImprovBoston family at their Student Showcases.

**STUDENT SHOWCASE SHOWS SELL OUT QUICKLY.  To ensure you see your family & friends perform we encourage you to purchase tickets online. For less than $6.50 per ticket you can guarantee your seat! Do it!**

 Eventbrite - Student Showcase | IMPROV   Eventbrite - Student Showcase | SKETCH   Eventbrite - Student Showcase | STANDUP

(FULL STUDENT SHOWCASE SCHEDULE BELOW; CHECK FOR THE NAME OF THE STUDENT YOU WANT TO SEE AND CLICK THE BUTTON ABOVE TO BUY TICKETS. PLEASE CONFIRM DATE AND TIME BEFORE YOU PURCHASE.)

  • Improv Showcases
  • Sketch Showcases
  • Stand-Up Showcases

Monday, May 9, 2016

  • 6:30 PM - IMPROV 101 with Kristina Smarz
    Featuring: Sarah Bromberg-Lim, Ryan Clavelle, Jenifer Glagowski, Rosemary Glidden, Tredick Goodman, Suma Kadur Krishnamurthy, Collin Matson, Edwin Saravia, Cameron Sibert, Stella Slaughter, Andrea Spector, Alex Stoltze, Traci Thoresen, Lee Warren
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 6:30 PM - IMPROV 301 with Ben Scurria
    Featuring: Tanya Bezreh, Mehmet Ekmekci, Holly Fox, Allen McRae, Aroop Mukharji, Casey Reardon, Daniel Shine, Colleen Sullivan, Dan Swain, Lucy Wolf
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 101 with Bobby Smithney
    Featuring: TJ Bollerman, Colin Campbell, Margaret Carlton, David Crowell, Andrew Fang, Drew Frayre, Sarah Gottlieb, Rob Hunter, Treasa Law, Nicholas Leger, Jennifer Miles, Justin Osborne, Nancy Rappaport, Natacha Vautier
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 201 with Andy Short
    Featuring: Gregory Edelston, Peter Gett, Michael Green, Sharona Halpern, Andrew Hillis, Zachary Hubbard, Jake Mattleman, Jennifer Oswald, Sresht Rengesh, Kimberly Stirling, Danielle Szymaszek, Ashton Therrien, Rebecca Webber, Edward Zeltner
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 401 with Ben Snitkoff
    Featuring: Timothy Andrianoff, Tony Arias, Matt Casey, Dave Holtz, Danielle Kushner, Jonathan Lee, Dylan Naylor, Michael Preble, Ricky Sirois, Herbert Stitson, Wendy Tompkins, Kevin Wilder
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Tuesday, May 10, 2016

  • 6:30 PM - IMPROV 101 with Danny Balel
    Featuring: James Baxter, Misha Britan, Bowen Burditt, Madeline Chapin, Eion Falance, Lindsey Honig, Sarah Leary, Conrad Macalalad, Elisabeth Malin, Daniel Monahan, Colby Moussa, Katie Sherburne, Shan Sikdar, Romey Sklar
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 6:30 PM - IMPROV 201 with Sara Burns
    Featuring: Eric Bartolotti, Chris Bent, Ana Borquez, Shannon Collins, Alan Donovan, Barbara Garson, Gregory Goodale, Hathalee Higgs, Caitlin Maloney, Michael McCarthy, Joseph Russell, Aaron Schmidt, Nir Shafir, Alex Sharry
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 101 with MaryBeth DeKara
    Featuring: Carlyn Aarish, Sarah Abrams, Miles Benson, Kathleen DesBois, Brendan Driscoll, Drew Gaczewski, Pragun Goyal, Austin Guiney, Hugh Guiney, Julian Kronick, Anna Murphy, Natalia Musatova, Pao Siangliulue, Sarah Wareham
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 301 with Gregory Scott
    Featuring: Zachary Barr, Sarah Benesi, Liza Bialik, William Cannon, Teddy Finerty, Philip Mayopoulos, Jim Peters, Scott Peterson, Mark Pierce, Tristan Webster, Jonathan Weed
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - IMPROV 301 with Jenna O'Brien
    Featuring: Jessica Fuchs, Nicholas Gregory, Whitney Hawkins, Dustin Hilt, Mary Largenton, Seong Lee, Stephanie Millner, Jeff Picel, Monica Roberts, Jennifer Row, Katharine Shapleigh, Julianna White
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - IMPROV 401 with Kristina Smarz
    Featuring: Jonathan Benton, Mina Bond, Kenya Claytor, Bridget Copes, Andrew De Donato, Nathan Feldman, Laura Gray, Thomas Lustig, Laura Montorio, Julia Muse, Jessica Schmidt, Kimberly Selwitz
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Sunday, May 15, 2016

  • 7:30 PM - IMPROV 101 with David Marino
    Featuring: Brandon Allman, Katherine Bell, Caroline Dorn, Adam Foosaner, Suzy Hall, Michael Karsok, Mike Kemner, Mimi Matisse, Anita Mohandas, Nondini Naqui, Michelle Sidran, Tony SooHoo, Patrick Sullivan, Chris Yu
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 7:30 PM - IMPROV 401 with Mike Descoteaux
    Featuring: Ramy Abdelghani, Avery Bargar, Michael Caminiti, Gwendolyn Coburn, John Dunay, Sean Edwards, Kevin Griffin, Ben Heath, Olivia London, Corey O'Rourke, Sid Parmar, Jule Pattison-Gordon, Dan Rubinton
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:00 PM - IMPROV 201 with Erik Volkert
    Featuring: Judith Adler, Caitlin Baker, Danielle Cromartie, Patrick Hampton, Eva Kaniasty, Jay Karthik, David Lips, Briana Maniscalco, Tessa McLain, Chris Muto, Sagar Naik, Jean Roth, Jonathan Smalls, Karen Woodward Massey
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:00 PM - IMPROV 301 with David Marino
    Featuring: Jessica Cashin, Linda Eknoian, Colin Ferland, Max Frankel, Austin Hall, Kevin Harrington, Prajakta Kulkarni, Edward Nunez, Sam Shleifer, Katie Solomon, Andrew Ullrich, Lei Wang
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Monday, May 16, 2016

  • 6:30 PM - IMPROV 101 with MaryBeth DeKara
    Featuring: Bren Bataclan, Ryan Cloke, Paulo Costa, Jennifer Giffels, Adam Kieval, Tiwat Laoboonchai, River Luck, Paulee McCormack, Henry Mitrano, Eddy Mulhern, Tim Redling, Lori Segall, Gloria Tanner, Nicholas Varga
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 6:30 PM - IMPROV 201 with MaryBeth DeKara
    Featuring: Carlos Bribiescas, Brett Cadigan, Ann Cascella, Matt Cember, Carolyn Depot, Jake Donovan, Malcolm Dowley, Sara Gille, Julia Glassman, Lisa Henderson, Theodore Kechris, Clara Kliman-Silver, Randy Ross, Eli Siskind
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - MUSICAL IMPROV 201 with Jeff Kimball
    Featuring: Shiyanbade Animashaun, Maya Bialik, Mike Laderman, Stuart Licht, Christopher Madden, Miki Manting, Noah Pestana, Jean Roth, Jessica Salpietro, Meg Sinick, Michael Trainor, Misha Wolfson
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 101 with Andy Short
    Featuring: Lisa Akorli, David Barker, Diane DeCoste, Julia DeGemmis, Angela Gunn, Helen Healy, Clemencia Herrera, Kelvin Laurore, Shelby Meyerhoff, Jocelyn Morelli, Dean Quinones, Carlos Rodriguez, Awet Teame, Leigh Anne White
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - IMPROV 401 with Nils Vaule
    Featuring: Spencer Arritt, Roy Doolittle, Taylor Flood, LaChelle Greene, Brian Higgins, Gavin Hourihan, Diane MacKinnon, Geoffrey Pelton, Bryan Russo, Laura Scafati, Stacey Snyder, Chloe Zwiacher
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - Advanced Harold with Ben Snitkoff
    Featuring: Kevin Ang, Lee Apotheker, Ian Dyer, James Edwards, Matt Fear, William Gianetta, Robert LaMothe, Noah Pestana, Priya Shanmugam, Misha Wolfson
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Tuesday, May 17, 2016

  • 6:30 PM - IMPROV 101 with Erik Volkert
    Featuring: John Amante, Daniel Brenner, Emily DiPietro, Rosie Doherty, Andrew Haveles, Alyssa Julien-Carter, Lee Kaukas, Nate Krieger, Wayne Mastin, Michael Mixon, Robert Mulligan, Natalia Musatova, Lisa Oakley, Nicholas Pappas, Brenda Ray
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 6:30 PM - IMPROV 201 with Mike Morrell
    Featuring: Lauren Burwell, Maura Coyle, Brandon Follick, Erica Goldberg, Alex Handler, Evan Hutton, Mark Choate, Laura Merli, Christopher Post, Tyler Tuttle, Natalie Vaninov, Fred Whittle, Daniel Wiliams, Jack Zhang
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 501 with John Serpico
    Featuring: Alan Berch, Maya Brod, Jon Canchola, Nick Canton, Jennifer Cotter, William Dempsey, Timothy Dwyer, Ernest Iannaccone, Jehanne Junguenet, Pranav Kuber, Amy O'Connor, Daniel Phoenix
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:00 PM - IMPROV 601 with Mike Morrell
    Featuring: Danny Balel, Dan Cadarette, Alison Garcia, Matthew Hacker, Miriam Lexie, Barbara Pachter, Ronnie St. Pierre
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - IMPROV 201 with Rosena Cornet
    Featuring: Luis Delossantos, Alicia Googins, Amanda Hoffman, Shan Li, Sayiddah McCree, Allen Morris, Eric Regan, Paul Scoglio
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - IMPROV 501 with Kate McGroarty
    Featuring: Hannah Chusid, Meg Di Maggio, James Edwards, Joshua Joseph, Sarah Koch, Alex Lancaster, Alexander McCoy, Nathan Mockler, Ross Northrup, Brittany Perro, Katie Que, Ashley Voltz
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:30 PM - IMPROV 601 with Kristina Smarz
    Featuring: Dan Dropkin-Frank, Alyssa Giangregorio, Ben Gibb, Blair Howell, Liz Jukovsky, Jason Lavender, George Newton, Rachel Spannuth, Gitanjali Stevens, Siddharth Tewari, Isaac Zarsky, Anthony Zonfrelli
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Sunday, May 22, 2016

  • 7:30 PM - IMPROV 101 with Elyse Schuerman
    Featuring: Julie DeFrancesco, Vlad Duda, Nazar Duda, Hilary Glenn, Eve Goggins, Clare Gomes, Samuel Hoar, Shivani Janani, Pria Mahadevan, Jeff Paadre, Piya Radia, William Rutecki, Tyler Tuttle, Amy Young
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 7:30 PM - IMPROV 201 with Dan Chapman
    Featuring: Allison Aley, Tom Aley, Carissa Barstis, Nicole Bazzinotti, Tim Booker, Haley Bresnahan, Joyce Chutchian, Pranay Kirpalani, Umesh Kumar, Sarah Lento, Erin Mabee, Daniel Mendez, Richard Mulroy, Brian Thurber
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 7:30 PM - IMPROV 301 with Conor Allen
    Featuring: Esty Brenner, Vanessa Cid, Sarah Cohen, Cole Dachenhaus, Mike Izzo, Karen Kelly, Michael Kelly, Greg Moscatel, David Osborn, John Robinson, Ryan Sullivan, Qing Yang
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Monday, May 9, 2016

  • 6:45 PM - SKETCH 201 with Allen McRae
    Featuring: Patrick Boyle, Brandon Follick, Jacarrea Garraway, Elly Kalfus, James Toof
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:15 PM - SKETCH 101 with Allen McRae
    Featuring: Mark Bamford, Kenya Claytor, Dave Dionisio, Keyan Estahbanaty, Rochelle Greayer, Sophia Hadingham, Kevin Haley, Richard Harris, Marc Michel, Kevin Quigley, Alexander Robinson, Maria Vesa
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Monday, May 16, 2016

  • 7:00 PM - SKETCH 101 with Laura Clark
    Featuring: Davis Alianiello, Judy Bussey, Niels Dragsbaek, William Duncan, David Garson, Violet Li, Diana Lu, Miki Manting, David Newell, Michael Ostrow, Elisha Siegel, Rory Silverman
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Monday, May 9, 2016

  • 9:45 PM - STANDUP WORKSHOP with Dana Jay Bein
    Featuring: Sara Berthiaume, Rod Ferguson, Sean Graves, Jay Heller, Jennifer Lima, Jim Manning, William Mount, Erin O'Connor, Aparna Sud, Marie Wetmore, Aaron Yoches
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Tuesday, May 10, 2016

  • 6:45 PM - INTRO to STANDUP with Rob Crean
    Featuring: Kathleen DeMarle, Barclay Douglas, Michael Kippenberger, Pranay Kirpalani, Nicole Levidow, Lauren Russo, James Ryan, Bill Shea, Dani Sullivan, Michael Sullivan, Ashley Ward, Gordon Webster
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:15 PM - INTRO to STANDUP with Gary Petersen
    Featuring: Marcia Cano, Kevin Curtiss, Leigh Denny, Tricia Jedele, Amy Johnson, Shan Li, Jennifer Oswald, Jeanmarie Pascarelli, Gregory Peoples, John Presti, Mark Rosenthal, Mike Shaps
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 9:45 PM - INTRO to STANDUP with Gary Petersen
    Featuring: Mark Bates, Laura Castanon, Ellen Comley, Derek Gauron, John Jardin, Dennis Li, Erika Lindquist, Isis Madrid, Robert Otaluka, Cassie Pinner, Matthew Poepsel, Michael Terry
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Monday, May 16, 2016

  • 8:30 PM - STANDUP WORKSHOP with Dana Jay Bein
    Featuring: Lucy Aiken, Ursula Ambrose-Simpson, Christopher Bing, Weilynn Chang, Brennan Clark, Kimberly Margolis, Adam Milstein, Colby Moussa, Bret Ogburn, Kevin Schwartz, Andrew Ullrich, Nils Vaule
    Tickets: Use ticket button at top of this page

Tuesday, May 17, 2016

  • 7:00 PM - INTRO to STANDUP with Kathe Farris
    Featuring: Caitlin Arcand, Nora Cashell, Cole Dachenhaus, Maria Diaz, Ahmos Diaz, Barry Epstein, Naveen Gupta, Victoria Hermann, Jay Karthik, Carl Tancredi, Donna White
    Tickets: Use ticket button at top of this page

  • 8:30 PM - INTRO to STANDUP with Kelly MacFarland
    Featuring: Danny Balel, Louise Goldstein, Desmond Hall, Cody Kenner, Deb Levy, Miki Manting, Jennifer Mclaughlin, Ian Ozer, James Rowland, Nicole Sabatino, Yue Shan, Megan Sutherland, Sarah Wolf
    Tickets: Use ticket button at top of this page